Naftni Derivati

ISO Feed: nus-proizvod vakuumske cijevi u rafinerijskoj destilacijskoj jedinici.
Koristi se kao sredstvo podmazivanja za Isomax jedinicu i podmazivanje.

ISO Recycle: koristi se u drugim industrijama uključujući proizvodnju parafina, zatim u zdravstvenoj skrbi te proizvodnja nezasićenih masnih kisleina (eng. trans-unsaturated fatty acids)

CFO: Lož ulje dobiveno destilacijom nafte, bilo kao destilat ili kao ostatak. Izraz loživo ulje također se koristi u užem smislu da se odnosi samo na najteže komercijalno gorivo koje se može dobiti iz sirove nafte, teže od benzina i nafte. Krekirana loživa ulja (eng. Cracked Fuel Oil) koriste se kao gorivo za proizvodnju električne energije, brodske bunkere i velika industrijska postrojenja za grijanje. Općenito se kategorizira između stupnjeva s visokim i niskim sadržajem sumpora, pri čemu potonji sadrže manje od 1,0 % sumpora po težini.

Teško loživo ulje je kategorija loživih ulja konzistencije poput katrana. Također poznato kao gorivo za bunker ili preostalo loživo ulje, on je rezultat ili ostatak iz procesa destilacije i krekiranja nafte. Iz tog razloga, teško loživo ulje se uglavnom koristi kao izvor goriva za pogon brodova zbog svoje relativno niske cijene u usporedbi s čišćim izvorima goriva kao što su destilati.

Cracked Fuel Oil
ISO Feed
ISO Recycle

O-Xylene: Vrlo hlapljiva i bezbojna tekućina, miješani ksilen ima prozirnu strukturu dva metila (CH3) vezana za benzenski prsten (C6H6). Koristi se kao otapalo i sirovina za paraksilen. Druge primjene mješovitog ksilena koristi se kao otapalo za boju i pesticid. Također služio kao sirovina za ortoksilen (ftalni anhidrid), metaksilen (izoftalna kiselina), paraksilen (tereftalna kiselina) i etilbenzen (stiren monomer).

P-Xylene: Paraksilen, jedan od izomera ksilena, ima prozirnu strukturu dva metila (CH3) simetrično vezanih na benzenski prsten (C6H6). Paraksilen je hlapljiva, bezbojna tekućina slatkog mirisa, a koristi se kao sirovina za treftalnu kiselinu (TPA), sirovinu za sintetičke smole poput polietilen tereftalata (PET) i sintetičkih tekstila poput poliestera i dimetil tereftalata (DMT).

Mješoviti: Vrlo hlapljiva i bezbojna tekućina, miješani ksilen ima prozirnu strukturu dva metila (CH3) vezana za benzenski prsten (C6H6). Ovisno o položaju metilne komponente, ksilen ima tri izomera; orto, meta i paraksilen. Industrijski izraz za tri, kao i za etilbenzen, je miješani ksilen. GS Caltex proizvede 530.000 MTA miješanog ksilena svake godine za korištenje kao otapalo i sirovina za paraksilen.
Kategorija MX otapala prvenstveno se koristi kao sirovina za boje, organske pigmente, parfeme, plastifikatore, lijekove te kao opća otapala za boje, poljoprivredne pesticide, lijekove idr.
Kategorija Isomer MX koristi se kao sirovina za proizvodnju svakog o-, m-, p-ksilenskog proizvoda. Produkt O-Xylene se proizvodi destilacijom pri vrelištu, dok se proizvodi m- i p-xylene proizvode pomoću opreme za adsorpciju s obzirom na slične razlike u vrelištu.

MTBE (Methyl tertiary-butyl ether): Organski spoj formule C4H9OCH3. Ova bistra, bezbojna tekućina mirisa poput etera naširoko se koristi na svjetskim tržištima kao benzinski oksigenat. MTBE visoke čistoće koristi se kao otapalo u farmaceutskoj industriji i kao laboratorijsko otapalo, izuzetno jr zapaljiv s visokim tlakom pare. Glavna upotreba mu je kao aditiv/komponenta u benzinu. Ova uporaba pokriva više od 98% ukupne proizvedene količine. MTBE se također koristi kao kemijski međuproizvod za proizvodnju izobutilena visoke čistoće.

Ugljikovodici su, kao što im samo ime kaže, spojevi vodika i ugljika. Oni predstavljaju jednu od vitalnih klasa organske kemije. Postoje u plinovitom stanju kao što su propan i metan, tekućem stanju kao benzen i heksan, te u krutom stanju kao parafinski vosak, polistiren, naftalen i polietilen.
Ugljikovodici niske molekulske težine kao što su metan, etan, propan i etan nazivaju se laki ugljikovodici (LH).

Mixed Xylene
MTBE (Methyl Tert Butyl Ether)
Orthoxylene
Paraxylene

402: White spirit ili 402 Solvent je mješavina parafina, cikloparafina i aromatskih ugljikovodika. To je bistra bijela tekućina koja nije korozivna i kemijski je stabilna. 402 se koristi u gumi, plastičnim cipelama, ulje za otapanje auto guma, ulje za otapala koje se koristi u bojama, premazima i otapalima za pranje.

White Spirit je naftni destilat koji se koristi kao razrjeđivač boje i blago otapalo. U industriji se mineralni alkohol koristi za čišćenje i odmašćivanje alatnih strojeva i dijelova, te u kombinaciji s uljem za rezanje kao mazivo za rezanje navoja i razvrtanje. Bijeli alkohol je također glavni sastojak u nekim popularnim aditivima za automobilsko gorivo/ulje, budući da može otopiti naslage laka i taloga.

410: Mješavina parafina, cikloparafina i aromatskih ugljikovodika. S brojem ugljika C5-C8. Upotrebljuje se kao razrjeđivači za lak, boje, poliranje i tiskarske boje. Sastojak koji se koristi u auto gumama, otapalima i smolama za gumu, ljepilima i ljepljivim trakama. Također se koristi u kemijskoj, prehrambenoj i kozmetičkoj industriji.

Otapalo (od latinskog solvō, “olabaviti, odvezati, riješiti”) je tvar koja otapa otopljenu tvar, što rezultira otopinom. Otapalo je obično tekućina, ali može biti i krutina, plin ili superkritični fluid. Glavne upotrebe otapala su u bojama, sredstvima za uklanjanje boje, tintama i kemijskom čišćenju. Posebna upotreba organskih otapala je u kemijskom čišćenju (npr. tetrakloretilen), kao razrjeđivači boja (toluen, terpentin), kao odstranjivači laka za nokte i otapala ljepila (aceton, metil acetat, etil acetat), u sredstvima za uklanjanje mrlja (heksan, petrol eter), u deterdžentima (terpeni citrusa), te u parfemima (etanol). Otapala nalaze različite primjene u kemijskoj, farmaceutskoj, naftnoj i plinskoj industriji, uključujući kemijske sinteze i procese pročišćavanja.

Solvent 402
Solvent 410