Gnojiva

Amonijev sulfat ili amonijakov sulfat ((NH4)2SO4) je kemijski spoj koji se prvenstveno koristi kao dušično gnojivo uz druge manje upotrebe. Javlja se u kristalima s promjenjivom veličinom čestica, bijele do bež boje. To je sintetičko gnojivo dva u jednom koje opskrbljuje bitne elemente dušika i sumpora. Također se naizmjenično naziva 21-0-0 ili 21-0-0-24S, a sadrži 21% dušika i 24% sumpora.

Primjene: Poljoprivredna uporaba

Amonijev sulfat je vrsta gnojiva sa 21% udjela dušika i 24% udjela sumpora pri čemu stvara kiselinu. Ako je tlo alkalno i njegov pH visok, pH će se donekle smanjiti upotrebom gnojiva amonijevim sulfatom. Amonijev sulfat je najbolji izvor opskrbe dušikom i sumporom za voćke i usjeve koji trebaju ove elemente.

Prednosti korištenja amonijevog sulfata u odnosu na druga dušična gnojiva kao što je urea su u tome što sadrži amonijačni dušik koji biljka brzo apsorbira uz najmanji utrošak energije i koristi se u metabolizmu biljke, a s druge strane prisutnost sumpora u obliku sulfata u ovo gnojivo, zajedno s dušikom, regulira pH tla i olakšava apsorpciju drugih mikronutrijenata u tlu, poput željeza, cinka, bakra i mangana. Usjevi kao što su vinova loza i pistacije, koji su osjetljivi na ureu i uzrokuju žutilo lišća, korištenjem amonijevog sulfata, osim što uklanjaju žutilo starog lišća, koje je posljedica smanjenja dušika u tlu, uklanjaju i žutilo.

Najčešća uporaba amonijevog sulfata je u poljoprivrednim zemljištima i vrtovima, proizvodnji poljoprivrednih gnojiva, priprema praškova za gašenje požara, tamnjenje i pročišćavanje vode.

Ammonium Sulphate

Diamonijev fosfat – gnojivo kao izvrstan izvor fosfora i dušika (N) za ishranu biljaka. Vrlo je topiv i stoga se brzo otapa u tlu oslobađajući fosfat i amonij dostupan biljkama. Značajno svojstvo Diamonij fosfata je alkalni pH koji se razvija oko granule koja se otapa.

Primjene: Poljoprivredna uporaba

Diamonijev fosfat, koji se skraćeno naziva i DAP, ima bijele kristale i gustoću 1,619. Najčešće se koristi kao fosforno kemijsko gnojivo u svijetu. Nalazi se u raznim vrstama tekućina i granula.

Ovo kemijsko gnojivo ima mnogo izvora fosfora i dušika te se naširoko koristi među poljoprivrednicima u proizvodnji sjemena i usjeva kao što su kukuruz, pšenica i neki travnjaci. Neki poljoprivrednici mogu kombinirati ovu vrstu kemijskog gnojiva s drugim gnojivima kako bi zadovoljili specifične potrebe svojih usjeva i tla. Ovo gnojivo je visoko topljivo, pa se brzo otapa u tlu i osigurava potrebe biljke. Naravno, treba napomenuti da povećanje potrošnje ovog gnojiva kada tlo ima pH veći od 7 može uzrokovati oštećenja pupova i sjemena biljaka. Amonij u DAP-u izvrstan je izvor dušika te ga bakterije u tlu postupno pretvaraju u nitrat, što dovodi do smanjenja pH vrijednosti.

Može se dodati u tlo u bilo kojoj fazi rasta biljke, kao što je pupanje, cvjetanje, proizvodnja plodova. Element fosfora u ovom gnojivu stabilizira kiseli pH tla u standardnim uvjetima, stabilnost biljke na hladnoću te povećanje prinosa.
Također dušik sadržan u njemu poboljšava njenu plodnost djelujući na biljku, a dugotrajnom postojanošću u tlu postupno ga upija, pojačava aktivnost mikroorganizama u tlu, održava ga ravnomjerno zelenim te dovršava i sazrijeva usjeve.

Također koristi se kao usporivač vatre u drvenim građevinskim materijalima, papiru i proizvodima od tkanine. U proizvodnji kvasca, dodavanje ovog proizvoda povećava dušik u kvascu i pomaže u njegovoj aktivaciji. Ova tvar je također jestiva i igra važnu ulogu u proizvodnji dodataka prehrani za životinje. Tekući oblik ovog proizvoda koristi se u obliku prskanja kod šumskih požara, čime se istovremeno suzbija vatra i pomaže ponovni rast biljaka.

DAP je netoksičan, nezapaljiv i neeksplozivan, ali uzrokuje iritaciju očiju i kože.

Diammonium Phosphate

Jednostruki superfosfat (SSP) bio je prvo komercijalno mineralno gnojivo i doveo je do razvoja moderne industrije hranjivih tvari za biljke. Ovaj materijal je nekoć bio najčešće korišteno gnojivo, ali su druga fosforna (P) gnojiva uvelike zamijenila SSP zbog relativno niskog sadržaja fosfora.

Primjena jednostrukog superfosfata ima nekoliko, zbog agronomskih prednosti koje su ga učinile tako popularnim izvorom fosfora dugi niz godina. Ima najveći sadržaj fosfora od suhih gnojiva koja ne sadrže dušik (N). Preko 90 posto ukupnog fosfora u jednostrukom superfosfatu topljivo je u vodi, tako da postaje brzo dostupan za unos u biljke. Kako vlaga u tlu otapa granule, koncentrirana otopina tla postaje kisela. Jednostruki superfosfat također sadrži 15 posto kalcija (Ca), osiguravajući dodatnu hranjivu tvar za biljke. Glavna upotreba mu je u situacijama kada se nekoliko krutih gnojiva pomiješa zajedno za rasipanje po površini tla ili za primjenu u koncentriranoj traci ispod površine. Također je poželjno za gnojidbu leguminoznih usjeva, kao što su lucerna ili grah, gdje nije potrebna dodatna gnojidba dušikom za dopunu biološke fiksacije dušika.

Jednostruki superfosfat jedno je od prvih uobičajenih kemijskih gnojiva u poljoprivredi, što je dovelo do razvoja industrije gnojiva za biljke. Ova tvar sadrži nekoliko hranjivih tvari (fosfor, sumpor i kalcij) potrebnih biljkama i koristi se u obliku granula i praha u poljoprivrednoj industriji.

Single Superphosphate

Pileći gnoj – dobiva se korištenjem kokošjeg gnoja mesa i jaja – sumpora – zeolita – bentonita – mikronutrijenata, željeznog sulfata, bakra, mangana, magnezija i dr.

Prednosti:
Poboljšanje biološke aktivnosti tla.
Povećanje organske tvari u tlu.
Povećanje korisnih mikroorganizama u tlu.
Poboljšanje fizikalnih, kemijskih i plodnih svojstava tla.
Smanjenje prividne volumetrijske mase i povećanje poroznosti te propusnosti tla.
Potamnjivanje boje tla i upijanje više energije.
Povećanje zadržavanja vode, posebno u pjeskovitim tlima.
Smanjenje ljepljivosti glinenih tla
Povećanje prianjanja pjeskovitih tla.
Lokalno smanjen pH tla


Organsko gnojivo – bilo koja organska tvar koju mikrobi mogu razgraditi može se koristiti kao organsko gnojivo. Glavna vrijednost organskih gnojiva je zbog fizičkih promjena koje stvaraju u tlu.

Organsko granulirano gnojivo je gnojivo koje proizvodimo na bazi komposta i drugih dodataka te bentonita, a povećava sposobnost upijanja elemenata. Hrana s visokom i malom upotrebom u tlu pomaže rast gredice biljaka i povećava prinos proizvoda.

Prednosti granuliranog organskog gnojiva jesu smanjenje upotrebe kemijskih gnojiva, povećanje količine hranjivosti u tlu i posebno količinu organskih tvari. Spriječava eroziju tla i poljoprivrednog zemljišta. Biljka lako apsorbira hranjive tvari u prisutnosti ovog gnojiva. Element sumpora smanjuje njegove razine u tlu i potom ga uravnotežuje.


Vermikompost – materijal je dobro oblikovan i izvrsne strukture, poroznosti, ventilacije, drenaže i sposobnosti zadržavanja vlage, a sadrži i korisne mikroorganizme iz skupine dušika i fosfora te sulfobakterije uz stimulanse rasta biljaka.

Sve faze proizvodnje su pod kontrolom od početka do kraja gdje se na kraju dobiva vrhunsko gnojivo bez ikakvih mirisa, sokova, sjemena korova, jaja parazita i drugih patogena u tlu. Prema stručnjacima, gnojivo vermikompost danas je poznato kao najbogatije biološko organsko gnojivo na svijetu.

Vermikompost sadrži elemente kao što su ugljik, dušik, fosfor, kalij, natrij, kalcij, željezo, cink, mangan i drugi mikro i makro elementi. Prethodno navedena svojstva čine vermikompost idealnim gnojivom za opći rasta biljaka, a s obzirom da se u procesu proizvodnje ovog gnojiva ne koriste kemikalije, proizvedeni poljoprivredni proizvodi bit će potpuno prirodni.

Prednosti vermikomposta jesu povećanje otpornosti biljaka na stresove iz okoliša i patogene u tlu, povećanje boje cvijeća i okusa poljoprivrednih proizvoda, opskrba mikronutrijentima potrebnim svim vrstama biljaka, poboljšanje klijavosti sjemena i intenziviranje ukorjenjivanja reznica, povećanje trajnosti rezanog cvijeća i kontinuiteta cvatnje različitih vrsta.

Organska gnojiva su kombinacije gnojiva koje sadrže jednu ili više vrsta organske tvari. Sastojci mogu biti životinjski ili biljni ostaci ili pak kombinacija. Ovo gnojivo može biti dostupno u trgovinama s robnim markama organskog obogaćenog gnojiva ili ga možete napraviti kod kuće pripremom organskog gnojiva iz hrpe komposta.
Kada se opisuje gnojivo, važno je zapamtiti da je definicija organske tvari ona koja se koristi kao organska hrana za rast biljaka. Ova vrsta gnojiva priprema se od elemenata koji nastaju na potpuno prirodan način, bez pomoći bilo kakvih dijelova ili umjetnih dodataka koji se koriste u pripremi i proizvodnji industrijskih gnojiva.

Mnogi različiti prirodni elementi mogu pridonijeti stvaranju organskog gnojiva. Zajednički element gnojiva u obje vrste komercijalnih i kućnih mješavina je iste vrste. Ova vrsta gnojiva koristi truljenje koštanog praha, raspadanje biljaka na kraju sezone, kao i dijelove biljaka koji su zgnječeni ili njihove sitne čestice koje padnu na tlo za proizvodnju. U osnovi, svaki materijal koji se prirodno razgrađuje dobar je kandidat za uključivanje u ovu vrstu organskog gnojiva.
Organska sredstva u pripremi organskih gnojiva mogu se koristiti za uzgoj povrća, povećanje cvatnje, pa čak i za stvaranje zelenog travnjaka. Na primjer, kao i svaka vrsta gnojidbe usjeva, organsko gnojivo za travnjak treba ravnomjerno rasporediti po željenom području u dvorištu. Često se proces gnojidbe odvija prije sadnje sjemena trave.

Chicken Manure Fertilizer
Granulated Chicken Manure Fertilizer
Vermicompost

Sumpor u grudicama – takav sumpor ima vrlo dobru kvalitetu i visoku čistoću te manje pepela, koji osim što zadovoljava potrebe domaće industrije, veći dio se izvozi u rasutom obliku (grude i granule). Primjena mu je u poljoprivrednoj industriji te se koristi kao hranjiva tvar, pesticid i dodatak tlu.

Sumpor u granulama – zbog svog svojstva vezanja iona, sumpor postoji u prirodi u obliku minerala olovnog sulfida, željeznog sulfida, bakrenog sulfida i cinkovog sulfida. Danas se sumpor dobiva iz procesa sinteze nafte i kondenzata prirodnog plina rafinerija tijekom pročišćavanja. Svijetložute je boje limuna i nijanse narančaste, s čistoćom od 99,5%, a transformira se u različite oblike od ćega su granule jedne od najčešće korištenih.

Mikronizirani sumpor – granulacija od 150 do 200 mesh.
Analiza i čistoća: 99,5%
Upotreba mikroniziranog sumpora je u poljoprivredi (koristi se za borbu protiv bjeline i gljivičnih bolesti). Proizvodnja gume, baruta, sklapanje šibica, priprema šećera i škroba, proizvodnja insekticida, proizvodnja deterdženata i sapuna, prerada sušenog voća, hladna dezinfekcija kuća itd.

Bentonit sumpor – vrlo je učinkovit za poboljšanje alkalnih i vapnenačkih tla te poboljšanje poljoprivrednog zemljišta, a nudi se u dvije različite ponude:
60% Cohord 40% Bentonit
70% Cohord 30% Bentonit

Bentonit ima konstruktivnu ulogu u procesu oksidacije sumpora u tlu, tako da se bentonit u ovom gnojivu raspada upijajući vlagu i bubreći u sloju tla. On na neki način eksplodira i taj proces pretvara sumpor u manje čestice i kao rezultat toga dolazi do brže oksidacije sumpora. Iako se sumpor ne otapa lako u tlu ili vodi.

Sumpor je vitalan i neophodan element za sve žive organizme, koji je potreban aminokiselinama i proteinima. Ovaj element se prvenstveno koristi u gnojivima, ali se široko koristi u barutu, laksativima, šibicama i insekticidima.

Sumpor se prirodno nalazi u velikim količinama u kombinaciji s drugim elementima u obliku sulfida (kao što je: pirit) i sulfata kao što je “gips” i slobodno se dobiva u blizini toplih izvora i vulkanskih područja i minerala kao što su cinobar galena i sfalerit. Ovaj se element također dobiva u malim količinama iz ugljena i nafte, koji izgaranjem proizvode sumporni dioksid. Standardi goriva sve više zahtijevaju sumpor za ekstrakciju fosilnih goriva. Zato što se sumporni dioksid spaja s kapljicama vode i uzrokuje kisele kiše. Ovaj ekstrahirani sumpor nakon rafiniranja predstavlja jednu od najvećih rezervi proizvodnje sumpora. Ovaj sumpor na američkoj obali meksičkog zaljeva pumpanjem tople vode do naslaga sumpora uzrokuje topljenje sumpora, a rastopljeni sumpor se pumpa na površinu zemlje.

Unatoč svom važnijem derivatu, sumpornoj kiselini, sumpor je jedan od najvažnijih elemenata industrijske sirovine, što je vrlo važno za svaki dio industrije. Proizvodnja sumporne kiseline najvažnija je uporaba sumpora, a potrošnja sumporne kiseline smatra se pokazateljem za razvijena industrijska društva. Sjedinjene Države godišnje proizvedu više sumporne kiseline nego bilo koji drugi element.

Ovaj element se proizvodi za industrijske potrebe kao što je proizvodnja sumporne kiseline (H2SO4) za baterije, proizvodnja baruta i grijanje gume. Sumpor djeluje kao antifungalno sredstvo u procesu proizvodnje fosfatnih gnojiva. Sulfati se također koriste za pranje i sušenje papira. Sumpor se također koristi za izradu šibica i vatrometa. Amonijev ili natrijev tiosulfat koristi se kao sredstvo za fiksiranje u fotografiji. Magnezijev sulfat se može koristiti kao sredstvo protiv isušivanja i laksativno sredstvo, a to je biljni dodatak magneziju.

Lump Sulfur (Sumpor u grudicama)
Granulated Sulfur (Sumpor u granulama)
Micronized Mesh 200 (Mikronizirani sumpor sitnoće mesh 200)
Sulphur Bentonite

Urea gnojivo, također popularno nazvano četrdeset šest nula nula (46-0-0), jednostavno je ili ravno (jednoelementno) gnojivo koje opskrbljuje glavni esencijalni element dušik u obliku amonijaka (NH4+). Pozitivno nabijen amonijev ion (NH4+) je nehlapljiv i jedan je od dva oblika dušika koje biljke mogu apsorbirati, a drugi je nitrat (NO3-).
Naširoko se koristi u poljoprivrednoj industriji kao dodatak stočnoj hrani i kao gnojivo.

Od elemenata poznatih u prirodi, dušik (N), fosfor (P) i kalij (K) učinkovitiji su od ostalih u rastu biljaka, pa se stoga neki spojevi koji sadrže te elemente koriste kao kemijska gnojiva u poljoprivredi. Urea kemijske formule NH2CONH2 je najpoznatije dušično gnojivo, čije zasluge uključuju kompatibilnost s većinom biljaka, posebice svim žitaricama, ne mijenjaju koncentraciju otopljenih tvari u tlu i ostavljaju spojeve soli u tlu.

Više od 70% ukupno proizvedene uree u svijetu koristi se u poljoprivredi, a ostatak se koristi u proizvodnji melaminskog praha, stočne hrane, u medicinske svrhe itd.

Urea 46%